#79 Egod jäävad ukse taha.

Oma esimesel päeval Carslberg Grupi tegevjuhina, sai hollandlasest tippjuht Cees’t Hartoma assistendi käest uksekaardi, mis blokeeris ligipääsu kõikidele korrustele peale tema kontori oma. Tema kontor asus 20ndal korrusel.

Cees’t aklimatiseerumine, uute õiguste ja kohustustega tutvumine võttis aega umbes 2 kuud. Mida ta nende esimese kahe kuuga tähele pani? Ta puutub väga vähe oma ettevõtte inimestega kokku. Kuna tema korrusele on ligipääs ainult teatud juhtivatel töötajatel, siis ei tea ta oma kolleegide kohta just eriti palju. See ei sobinud Cees’ti natuuri ja juhtimisstiiliga ning ta otsustas oma noobli suurepärase Kopenhaageni linnavaatega kontoritoa vahetada tühja laua vastu madalamal korrusel.

Kui tema käest küsiti, mis ajendas teda sellist liigutust tegema, siis tema vastus oli väga selge:

“Kui ma ei kohtu oma inimestega, siis ma ei tea mida ja kuidas nad mõtlevad. Kui ma ei tea, mis mu ettevõttes toimub, siis ma ei saa ka efektiivselt oma juhi rolli täita.”

See on väga lihtne ja hea näide sellest, kuidas üks juht tegi teadliku liigutuse selle nimel, et oma inimestele lähemal olla. Reeglina juhi positsioonile saades kipume tasapisi oma inimestest kaugenema. Üldine tendents on see, mida kõrgemal juhi positsioonil me oleme, seda ülespuhutum on meie ego. Mida ülespuhutum on meie ego, seda rohkem me eemaldume nendest inimestest, kellega me juhiks saamise nimel pingutades koostööd tegime. Oma ego upitades on kaugenemine oma ettevõtte kultuurist, kolleegidest ja lõpuks ka klientidest vältimatu.

Kui me ronime karjääriredelil üha kõrgemale, siis kipub korduma üks muster. Inimesed on palju altimad meie pilli järgi tantsima. Nad kuulavad meid näiliselt tähelepanelikumalt, nõustuvad meie jutuga rohkem ning naeravad naljade peale, mis ei ole väga naljakad. See kõik upitab meie ego, paneb meid käega vastu rinda taguma ja tundma ennast kuulikindlana. Ego pidevalt upitades see kasvab.

Seda kutsutakse Hubrisi sündroomiks. See on võimu omamise häire ja seostatakse suurejoonelise edu ja võimuga, mida on omatud juba aastaid. See ei ole vanade ega noorte inimeste haigus, vaid võib välja lüüa ükskõik millal.

Oma ego unarusse jätmine ja sellega sõprussideme loomata jätmine võib meie väärtusi moonutada. Ego varanduse, kuulsuse ja võimujanu kontrolli all hoidmine on iga juhi tähtsaim ülesanne. Juhi üks ja ainuke roll on teenindada oma inimesi, mitte vastupidi. See kitsendab meie nägemisulatust ja silmaringi ning paneb meid tihti käituma risti vastupidiselt meie väärtustele ja põhimõtetele.

Kujuta ette, et ego on nagu märklaud. Mida suurem see on, seda lihtsam on sinna pihta saada. Kuna egol on vajadus positiivse tähelepanu järele, teeb see meid manipulatsioonile avatuks. See omakorda teeb meid ettearvatavaks ja inimesed saavad mängida oma kaardid vastavalt meie ego soovidele. Kui me ise oleme oma suurushullustuse ohver, siis ego juhib meid tegema otsuseid, mis on pikemas plaanis kahjulikud meile endale, meie inimestele ja meie organisatsioonidele.

Ego moondab meie käitumist. Kui me siiralt usume, et ainult me ise oleme oma edu taga, siis me oleme ebaviisakamad ja isekamad. Eriti tuleb see välja olukordades, kus tajume tagasilööke ja kriitikat. Ülesse upitatud ego takistab meil oma kogemusest õppida ning laome enda ja õppetunni vahele müüri.

Ego upitamine kitsendab ka meie intellektuaalset nägemisulatust. Ego aitab meil alati näha informatsiooni, mis kinnitab meil seda kõike, mida me tahame uskuda. Lihtne näide on Foorumi saade, kus nn vasak ja parem pool tõlgendavad sama uuringut ideoloogiliselt täiesti erinevalt. See tekitab meie ümber mulli, kus me näeme ja kuuleme ainult neid nüansse, mida me tahame. Taolise nähtuse nimi on kognitiivne dissonants. Selle tulemusena kaotame side oma inimestega, mureneb meie kultuur ja lõpetuseks kannatavad meie kliendid, investorid ja tegelikud kasusaajad.

Kuidas jätta ego ukse taha?

Hinda oma hüvesid ja privileege, mis kaasnevad sinu juhirolliga. Mõned neist aitavad sul oma tööd efektiivsemalt teha. Mõned jällegi käivad justkui kaasas sinu staatuse, võimu ja egoga. Mõtle, millistest privileegidest saad sa lahti lasta, näiteks mingi eriline parkimiskoht kohe sissepääsu kõrval, eelisõigus kohvi järjekorras, eraldi söökla või siis eraldi sissepääs ja praktiliselt oma korrus Cees’t Harti näitel. Sul ei ole neid ju tegelikult vaja.

Toeta, koolita, arenda ja tööta koos nende inimestega, kes ei toida takjalike sabarakkude kombel sinu ego. Palka endast targemaid inimesi, kes julgevad küsida ebameeldivaid ja keerulisi küsimusi.

No alt text provided for this image

Malbe olek ja tänulikkus on isetuse vundament. Tee inimeste tänamine omale harjumuseks. Pea meeles, et üksi ei saavuta me keegi oma elus mitte midagi. See aitab sul aru saada ning näidata ka teistele, et igasugune edu on meeskonnatöö. Täna inimesi isiklikult ja ütle, et ilma temata ei oleks see võimalik olnud.

Jobu on väga lihtne olla, edukana oma väärikuse ja malbuse säilitamine on tõelise mehe või naise tegu. Suurem palk, ilusam kontor kõrgemal korrusel ja sabarakud jätavad meile üsna loomulikult mulje, et oleme leidnud ülima retsepti, mis tähendab olla hea juht.

Juhtimine on seotud inimestega ja inimesed muutuvad iga päev. Kui arvame, et oleme leidnud selle õige ja universaalse mudeli, kuidas inimestega koostööd teha, siis oled kaotanud. Kui me laseme egol dikteerida seda, mida me näeme, kuuleme ja usume, siis vahetame jätkusuutliku pika edu lotovõitjaliku lühikese edu vastu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga