#77 Millised oskused ei nõua talenti?

Talent ilma pühendumiseta on nagu teooria ilma praktikata. Kõik on paberil tore ja ilus, aga reaalsel elul on sellega vähe pistmist. Kas sul on mõni sõber või tuttav, kes on sinu arust väga andekas, aga ta on selle lihtsalt maha visanud ja otsustanud sellega mitte midagi peale hakata, kuna see nõuab pühendumist ja vaeva?

Mul on. Mina ise olen üks sellistest näidetest. Ma tunnen, et mul on oma ema ja isa poolt palju antud, millega ma pole osanud suurt midagi peale hakata. Pigem veenasin ennast hea olevat aladel, mis mulle küll meeldisid, aga looduslikult annet väga polnud.

Olen oma loomult naiivne optimist. Usun, et kõik inimesed on oma loomult head ja andekad, aga julguse või mille iganes tõttu ei leia suurem osa meist seda teemat või valdkonda, kuhu oma talenti paigutada.

Palju jääb julguse taha. Mulle on pidevalt ette heidetud, et ma olen püsimatu, kuna ma proovin erinevaid valdkondi üldhariva ojana enda seest läbi lasta ning vaadata, kas see sobib või mitte. Mu isa armastab alati öelda, “kui takjapõõsast läbi lähed, siis midagi ikka külge jääb.”

Ühelt poolt on püsimatuse väide õige, teisalt jälle olen kindlasti proovinud ning saanud vastuseid paljudele küsimustele, kas üks või teine valdkond mulle sobib. Thomasedisonlikult olen saanud suurel määral vastuseid nendele küsimustele ehk, see valdkond ei ole pikemas perspektiivis jätkusuutlik.

Sattusin lugema Molly Fletcheri postitust erinevatest omadustest, mis ei nõua talenti. See artikkel on suunatud inimestele, kes poevad oma talendi puudumise taha. Talendi olemasolu ei ole meie kontrolli all. Molly rõhutab oskustele, mis on meie kontrolli all.

Talendist üksi kunagi ei piisa, kui sa ei ole valmis millegi nimel tööd tegema. Inimesed, kes pingutavad, panustavad õppimisse ja enda harimisse palju kvaliteetseid tunde, on suurema tõenäosusega edukamad, kui need, kellel tuleb kõik loomupäraselt lihtsalt välja, aga ei viitsi tööd teha.

Mida me saame kontrollida?

  • Ajast lugupidamine.

Õigel ajal kohale tulemine näitab austust teiste inimeste vastu. Kui ma proovisin USAs raamatuid müüa, siis meile õpetati algusest peale – “kui saabud õigel ajal, siis oled hiljaks jäänud, 5 minutit varem on õigel ajal.”

Lisaks sellele näitab see oskus, et suudad oma aega planeerida ning oled organiseeritud. Üldiselt on need inimesed ka natuke paremini valmistunud ja kasutavad varem kohale jõutud aega veel millegi täpsustamiseks, kordamiseks jne.

  • Tööeetika.

Tööeetika tundub iseenesest mõistetavana. Samas, mida me inimestena kipume alahindama on juba edukate inimeste tööeetika. Lihtne näide – edukad inimesed loevad rohkem, kui “hall mass.” Vaatamata sellele, et nad ilmselt teavad juba niigi rohkem, panustavad nad enda harimisse väga palju aega, et pidevalt edasi areneda.

Raamatute lugemise kohta meenub mulle hea ütlus: “Kõik raamatuid lugevad inimesed ei ole edukad, aga kõik edukad inimesed loevad raamatuid.”

Ma ei mõtle muidugi ainult raamatu lugemist, vaid enese harimist üleüldises plaanis. Teadmiste janu on see, mis annab meile eelise. See hetk, kui otsustad, et ma oled tark ja tead juba piisavalt, on see hetk, kui sa hääbud.

Kuna olen tugevalt spordiusku, siis tööeetika kontekstis toon lihtsa näite NBA superstaaride kohta. Lebron Jamesi teatakse, kui inimest, kes tuleb mitmeid tunde enne mängu kohale, käib jõusaalis ja teeb väga palju viskeid, et mänguks valmistuda. Nii palju, kui ma lugenud olen, siis see käib läbivalt kõikide superstaaride kohta. Lihtne mõelda, et ma jõudsin NBAsse, minu elu on kindlustatud ja on aeg jalad seinale panna.

  • Pingutus.

Pingutus käib väga tugevalt kokku eelmise punktiga. Sa teed tööd ja paned tunde enda pidevasse arengusse. Ümbritse ennast inimestega, kes on sinust targemad. Nagu öeldakse: “Kui sa oled ruumi kõige targem inimene, siis sa oled vales ruumis.” Teistest vähem teadmine on ebameeldiv tunne. Ebameeldivus paneb pingutama, et juurde õppida ja edasi areneda, teiste käest õppida ning neist teadmistes mööda minna. Ainult järjepideva pingutusega on võimalik kuskile jõuda. Edukus ei ole kellelegi lihtsalt sülle kukkunud.

  • Kehakeel.

Kehekeele lugemine ja selle näitamine on väga suur osa sellest, kuidas inimesed sind näevad. See nõuab taaskord lugemist, õppimist ja praktiseerimist. Kehakeele lugemine aitab meil olla õigel ajal enesekindel ja teistpidi mõnel hetkel näiliselt haavatav. Kehakeel aitab meil inimestest paremini aru saada, kuidas me nendega suhtlema peame. Kas oleme edastanud piisavalt infot või peame seda rohkem tegema? Kas peame enda sõnu, intonatsiooni ja muud seesugust muutma, et paremat kontakti saada jne?

Kõigile “ühe puu ja labidaga” ei jõua just eriti kaugele. Reeglina klapime loomuomaselt nende inimestega, kes on meile väga sarnased. Teistega peame enda loomuomast käitumist lihvima ja rääkime neile arusaadavas keeles.

  • Energia.

Me kõik pühendame energiat oma eesmärkidele. Küsimus on selles, kui palju ja kuhu me seda energiat suuname? Keskendu sellele, mis on praegu oluline – võta konkreetne fookus. Energia on sea, kus on su tähelepanu. Teiseks keskendu ja võta vastu otsus, mis on sinu jaoks oluline. Muidu teevad teised inimesed seda sinu eest ning töötad nende eesmärkide heaks.

Õpi ütlema EI ehk vali, kuhu sa oma aega paned. See kõik on ju energia. Kuigi sa oled võimekas ja võimeline milleks iganes, siis sellegipoolest ei taha sa kõike teha. Lisaks annab head energiat ka väikestele võitudele keskendumine. See annab sulle hea voo ja motivatsiooni edasi tegutsemiseks. Kui sa tahad olla miljonär, aga ei ole tänulik ühe euro kukkumise eest sinu kukrusse, siis see võib olla emotsionaalselt päris vaevaline protsess.

Mis on väikesed võidud? Ärkad hommikul kell 6 esimese äratuse peale, pesed hambad ära, teed voodi korda, käid trennis, naeratad, loed raamatut, kuulad podcasti või mida iganes. Esimese 2 tunni vältel on sul nii palju väikesi võite, et tunned ennast kuninga või kuningannana. See on lihtsalt sinu valik, mida sa võiduna defineerid.

  • Suhtumine.

Sa võid olla ükskõik, kui hea spetsialist, aga kui su suhtumine on halb, siis inimesed ei taha sinuga koostööd teha. Koostööta ei jõua me mitte kuskile. Nii palju, kui ma erinevaid värbajaid tean ja nendega suhelnud olen, siis inimesi palgatakse suuresti suhtumise järgi. Kui sul on hea suhtumine ja tahad ise pidevalt edasi areneda, kellegi heaks midagi ära teha ja väärtust luua, siis sa oled selleks võimeline. Sul ei pruugi olla kohe vajalikke oskusi, aga kui hea suhtumine on olemas, siis omandad need oskused kiiresti.

  • Kirg.

Nii nagu kirg teeb seksi nauditavamaks, nii aitab kirg üldiselt ka teie tulemuste paremale sooritusele olulisel määral kaasa. Kindlasti tead kedagi, kes oma tööd kirega teeb? Samuti tead kindlasti ka kedagi, kes teeb oma tööd lihtsalt sellepärast, et raha koju tuua ning suures plaanis puudub igasugune sisemine soov ja põlemine oma tööd hästi teha? Kellega sa parema meelega koostööd teed?

Kirg aitab meil töösse olulisel määral positiivset emotsiooni süstida. Emotsiooniga tehtud tööl on hoopis teine energeetiline sisu. See mõjub meile hoopis teistmoodi. Kui sa täna ei suhtu kire ja armastusega sellesse, mida sa teed, siis on aeg võtta paber ja pastakas ning mõelda. Miks sa teed seda, mida sa teed? Kui sa tõesti midagi ei leia, siis on aeg mujale vaadata. Vastasel juhul teed sa karuteene nii endale kui ka teistele, kellega kokku puutud.

  • Ole hea õpilane.

Ole avatud ja uudishimulik. Pea alati meeles küsida, miks? Olgugi, et see võib tihtipeale adressaadile ebameeldiv olla. Reeglina nendele, kes suuga joonistavad suure plaani ja räägivad asjadest, millest võibolla päris täpselt aru ei saa. See on okei. Küsi neid miks küsimusi sellegipoolest.

Mõtle, kuidas oma valdkonda innovatsiooniga siduda. Kuidas mingisuguseid protsesse paremini teha, kuidas oma tööd oskuslikumalt teha? Juhinduge Jim Rohni 10 000 tunni reeglist ehk maakeeli – harjutamine teeb meistriks. Väga olulisel kohal heaks õpilaseks olemise juures on konstruktiivse kriitika kuuldavõtmine. Lihtne on solvuda ja mõelda, kuidas üldse keegi võis sulle kehvasti öelda. Hoopis üllatuslikum on teist inimest negatiivse/konstruktiivse kommentaari eest tänada. Kui keegi ei ütle sulle kunagi midagi negatiivset, siis sa muutud mugavaks ja unustad arenemise.

  • Tee midagi enamat.

Toon lihtsa näite. Kui kellegagi telefonis suhtled ja teine pool küsib, kas sul on aega temaga rääkida, siis ütle “Sinu jaoks on mul alati aega.” Kui keegi kurdab mingi probleemi üle, siis ütle “aitäh, et sa jagasid.” On pisikesi tegusid, mida suurem osa ei tee ja mis aitab sul eristuda. Kui sa eristud, siis inimesed mõtlevad sinu peale. Küsige inimeste käest, kuidas nad ennast tunnevad? Kõik tahavad reeglina ikkagi endast rääkida. Endast rääkimine pidi väidetavalt inimese kehas tekitama samu biokeemilisi reaktsioone nagu sport ja seks.

  • Ettevalmistus.

Ettevalmistus annab sulle enesekindlust teha midagi hästi. Ma ei tea, kuidas teie elus on, aga minu elus ei lähe kunagi miski 100% nii, nagu ma tahan. Alati tegelen mingisuguste variatsioonidega. Ettevalmistus aitab toita sinu lihasmälu ja automaatset toimetamisvõimekust teatud olukordadeks.

Kui elu juhtub ja tegeled mingi uue olukorraga, siis sinu lihasmälu tegeleb automaatsete protsessidega, sealjuures saad sa teadlikult lahendada uue olukorra lahendamist.

Lihtne näide on minu MyFitnessile tehtud koolitussari. Valmistusin selleks turneeks ennast 3 nädalat ette. Koolitusmaterjal oli lõpuks peaaegu sõnasõnalt pähe jäänud, mis aitas mul olla inimestega suhtlemisel oluliselt loovam. Nendel koolitustel oli palju erinevat situatsioonikomöödiat, millele on hea reageerida, nalja teha ning spontaanse jutuga kaasa minna samal ajal, kui sinu mõistus teab täpselt, kus sa oma materjaliga pooleli jäid ning kuidas edasi minna. Kui ma poleks ennast ette valmistanud, siis oleksin kogu aeg pidanud mõtlema, mida järgmiseks öelda ning oleksin mõjunud nagu robot ja poleks inimestega suutnud vestlust arendada. Ettevalmistus on väga oluline.

Mida sellest postitusest kaasa võtta?

Pea meeles, et talendist üksi ei piisa. Isegi, kui sünnid hõbelusikas suus, siis sellest lusikast ei ole mitte mingit kasu, kui see lusikas sul sahtlis seisab. Ainult praktika ja teod on need, mis sind eristavad ja tegeliku turueelise annavad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga